Mezinárodní tabulky

mezinárodní Tabulky velikostí obuvi

Tabulky velikostí obuvi

Velikost dětské boty určíme pomocí čísla velikosti obuvi. Jedná se o unikátní systém číslování, který bohužel není mezinárodně sjednocen. V podstatě existují čtyři systémy velikostí obuvi, přičemž u nás a ve většině zemí EU se používá systém francouzský. Níže uvádíme tabulky velikostí, které rámcově porovnávají číslování obuvi pro děti a mladistvé v rámci jednotlivých systémů.

Velikosti dětské obuvi

tabulka velikostí dětské obuvi

 

Velikosti dívčí a chlapecké obuvi

velikosti dětských bot tabulka

Podstatou každého z těchto systémů číslování velikosti obuvi je délka dětského chodidla měřená ve stoje. Délka chodidla znamená vzdálenost mezi koncem palce a koncem paty.

Metrický (tzv. Mondopoint) – údaj v milimetrech (mm) odpovídá naměřené velikosti dětské nohy. Rozdíl mezi jednotlivými velikostmi je 5 mm.

Francouzský – údaj velikosti obuvi vychází z rozměrů stélky. Číslo bot odpovídá délce stélky v centimetrech vynásobené koeficientem 1,5. Rozdíl mezi jednotlivými velikostmi je jeden francouzský steh, tj 2/3 cm (6,666 mm).

Anglický – velikost bot odpovídá délce stélky v palcích (inches) x 3 mínus 12. Rozdíl mezi jednotlivými čísly je 1/3 palce, tj. 8,467 mm. Zvláštností anglického systému velikostí je, že dětské boty (do 8 1/2 palce) a dospělé boty (od 8 2/3 palce) jsou číslovány separátně.

Americký – stejně jako u anglického systému velikostí je i tady číslování obuvi založeno na palcích. Americký systém však vychází z jiného základu a proto jsou velikosti odlišné.

Česká republika - stejně jako všechny kontinentální země EU, funguje na francouzském systému velikostí dětské obuvi.