Jak změřit nohu

 

 

Rádi bychom, abyste u nás zakoupili obuv, která vám krásně sedne. Vy byste se pro změnu určitě rádi vyhnuli výměně zakoupené obuvi za jinou velikost. Proto si prosím pozorně pročtěte tento článek, ve kterém vám na následujících řádcích vysvětlíme, jak změřit velikost nohy a následně vybrat tu správnou velikost obuvi.

1.Pro měření budete potřebovat papír 2x A4, tužku a pravítko, měření by mělo probíhat na pevném podkladu, tedy ne na koberci (ideálně s ponožkou, kterou budete do obuvi nosit).

2.Postavte dítě na papír a obě nohy obkreslete, anebo tužkou vyznačte dva body, jeden za patou a druhý před nejdelším prstem.

3.Změřte výslednou délku chodidel (od palce po patu), je standartní, že se rozměry pravé a levé nohy mohou lišit, proto je důležité naměřit obě nohy.

4.K naměřené délce většího chodidla přičtěte nadměrek, který činí 1-1,2cm. Výsledná délka je délkou stélky obuvi. Při objednávce obuvi se orientujte podle velikostních tabulek daného výrobce. Upozorňujeme, že velikosti výrobců se liší, proto je nutné se řídit podle velikostní tabulky daného produktu.

PŘÍKLAD VÝPOČTU: délka naměřeného chodidla=15,8cm, zkontrolujte v tabulce daného výrobce (např. DD STEP) a víte, že výsledná velikost, kterou potřebujete je velikost 26.

Doporučený nadměrek 1,2cm je dostatečný jak pro dynamický odval chodidla (0,5cm) , tak i pro skokový růst (0,7cm) dětských chodidel. Větší nadměrek není doporučený pro zdravý vývoj dětského chodidla, obuv má tendenci se vyzouvat a nefixuje správně nohu.

 

KONTROLA VELIKOSTI OBUVI

Zakoupenou obuv je nutné přeměřovat, ideální perioda kontroly je tři týdny. Růst dětské nohy je tzv, SKOKOVÝ, což znamená, že zakoupená obuv může být 2 měsíce velikostně v pořádku a během 14-ti dnů chodidlo povyroste o takovou míru, kdy je obuv zkrátka malá.

Jelikož malé děti mají chrupavkovité zakončení prstců, není jim malá obuv nepříjemná, neboť v ní pokrčí prsty, a díky dané ohebnosti prstců je nohy nebolí. To ale bohužel neznamená, že by se nošením malé obuvi chodidla neničila. Důsledky nošení malé obuvi, jsou bohužel znatelné někdy až po několika letech a následky bývají mnohokrát pro chodidlo fatální. Deformity chodidel bývají celoživotním problémem, který je nejen obtížně řešitelný ale mnohdy také bolestivý.

JE POŘEBA SI UVĚDOMIT, ŽE DĚTI NEJSOU SCHOPNY VYHODNOTIT, ŽE OBUV JE MALÁ, PROTO NEZAPOMÍNEJTE NA PRŮBĚŽNÉ PŘEMĚŘOVÁNÍ ZAKOUPENÉ OBUVI.